Konferencja „Transformatory w Eksploatacji” 2021

Interesujące prezentacje, szanowani eksperci, mnóstwo godzin rozmów, stoiska firmowe i wieczorne wydarzenia integracyjne. To wszystko działo się podczas XI konferencji „Transformatory w Eksploatacji”, która od 15 do 18 czerwca odbywała się w Ustce.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Energo-Complex sp. z o.o., Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, firmę Nynas oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Energetyki. Wzięło w nim udział niemal stu uczestników. Konferencja była jedną z pierwszych organizowanych w Polsce po trudnym okresie pandemii. W tym roku trwała dzień dłużej i dotyczyła również zagadnień związanych z łącznikami SN i WN. W sumie podczas dwóch dni sesji można było posłuchać 23 interesujących referatów. Uczestnicy za każdym razem doceniają wysoki poziom organizacyjny konferencji, bardzo wartościowe tematy referatów, jak również wyjątkowo przyjazną atmosferę.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była zorganizowana drugiego wieczoru gala „Narodziny Życia”, w całości poświęcona pamięci zmarłemu w tym roku profesorowi Janowi Suboczowi. Był nauczycielem akademickim, specjalistą w dziedzinie inżynierii wysokonapięciowej i materiałowej, współtwórcą wielu metod diagnostycznych urządzeń elektroenergetycznych. Profesor był wieloletnim członkiem komitetu naukowego konferencji, dbał o jej wysoki poziom merytoryczny i przyczynił się nie tylko do rozwoju firmy Energo-Complex, ale również całej branży energetycznej.

Podczas gali uroczyście nadano 59. kołu Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy firmie Energo-Complex imię prof. Jana Subocza. Uczestnicy spotkania zobaczyli krótki film poświęcony profesorowi, jogo wychowankowie, współpracownicy i koledzypodzielili się wspomnieniami i opowieściami, często anegdotycznymi o Profesorze. W akcie nadania imienia kołu wzięli w nim udział Jacek Nowicki – sekretarz SEP, Robert Kubicki – prezes 59. koła SEP, Piotr Szymczak – prezes SEP, Marek Szrot – prezes Energo-Complex i Jan Kapinos – prezes oddziału gliwickiego SEP. Na zakończenie wieczoru odbył się koncert Kamila Radzimowskiego, muzyka, która gra na duduku, pochodzącym z Armenii instrumencie dętym. Koncert odbył się również następnego wieczora. Na scenie zaprezentował się Adam Snopek, który porwał publiczność swoim „Stand-upem na fortepianie”.

Konferencja „Transformatory w Eksploatacji” jak zwykle bogata była w szereg wydarzeń towarzyszących. W otwartej przestrzeni hotelu Grand Lubicz na zorganizowanych stoiskach reklamowych można było zapoznać się z ofertą firm: ABB Power Grids, WIKA Polska, PROZON, OMICRON, NYNAS, TRAFTA, NEXANS, ENERGO-COMPLEX, OBRE Sp. z o.o., które prezentowały swoje usługi.

W tym roku również organizatorzy zadbali o pakiet konferencyjny, który znalazł się w przekazanych uczestnikom ręcznie robionych ekologicznych torbach wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia Św. Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej.