Wywiad w Transformers-Magazine

Dr Marek Szrot:

właściciel Energo-Complex i OBRE

Reprezentuje Pan firmę z Polski, która od kilku lat skutecznie instaluje się na międzynarodowym rynku. Dlaczego klienci powinni zainteresować się Waszymi usługami?

Nasza filozofia oparta jest w dużej mierze na tym, że chcemy rozwiązywać problemy z klientem twarzą w twarz. Nie jesteśmy korporacją z wieloma anonimowymi ludźmi, gdzie klienci są tylko rekordem w tabeli, który przynosi dochód. Kierujemy się nie tylko chęcią zysku, ale nawiązujemy relacje z ludźmi. To trochę jak z piwem „kraftowym”, które smakuje o wiele lepiej niż to z dużego browaru przemysłowego. Mimo że duże koncerny to zauważają i warzą piwo z ręcznie robioną etykietą, to nadal piwo, które sprzedają jest tylko przemysłowym! My jesteśmy prawdziwi, rzetelni i uczciwi. Doceniają to nasi polscy klienci i coraz częściej zagraniczni. Robię wszystko, żeby relacje w naszej firmie były jak w rodzinie. Choć nasze zdania czasem się różnią, czasem dochodzi do polemik, to jednak mamy wspólny cel, którym jest jak najlepsze rozwiązanie problemu naszego klienta. To nas buduje i to sprawia, że klienci nam ufają.

Co chcecie zaoferować klientom na całym świecie?

Celem nadrzędnym działalności naszej firmy jest świadczenie kompleksowych rozwiązań w zakresie szeroko pojętej diagnostyki, eksploatacji, remontów transformatorów oraz wspomagania procesu zarządzania majątkiem transformatorowym. Dbamy o to, aby nasi klienci znaleźli w nas wiarygodnego partnera do rozwiązywania wszystkich trudnych problemów technicznych, niejednokrotnie wymagających niestandardowego podejścia do problemu oraz specjalistycznej wiedzy naukowo-technicznej i zaawansowanej aparatury pomiarowej. Dysponujemy nowoczesną bazą sprzętową umożliwiającą nam wykonywanie zawaansowanych prac na transformatorach wszystkich typów, a rozwój zaplecza logistycznego umożliwia nam wykonywanie tych usług nie tylko w Polsce ale również na świecie. Rozwijając firmę Energo-Complex przez ponad 20 lat, zdobyliśmy duże doświadczenie potwierdzone licznymi referencjami. Myślę, że to idealny moment, by podzielić się nim z klientami na całym świecie.

Proszę opowiedzieć o tym, jak powstała Pańska firma?

Historia firmy Energo-Complex sięga 1998 roku. Wcześniej zajmowałem się diagnostyką transformatorów w polskiej post państwowej firmie. Po pięciu latach pracy, postanowiłem założyć własny biznes i być zależnym tylko od siebie. Wykorzystałem dobry moment po okresie transformacji ustrojowej w naszym kraju. Duża w tym zasługa mojej żony, która mnie do tego namówiła. Wszystko zaczęło się w małym garażu w Piekarach Śląskich (70-tysięczne miasto 15 km od Katowic, stolicy województwa śląskiego). Postanowiłem zająć się produkcją styków do podobciążeniowych przełączników zaczepów (contacts for on-load tap changers), których w tym czasie brakowało na polskim rynku.

Ryzyko było spore. Styki musiały działać. Trzeba było stworzyć dokumentację, by produkcja była powtarzalna. Potrzebne były narzędzia do produkcji. Wszystko to łączyło różne zagadnienia na pograniczu metalurgii, spawalnictwa, obróbki skrawaniem. Właściwie zagadnienia elektryczne, w których jestem biegły, stanowiły tu niewielki odsetek.

Sukces jest zasługą wielu ludzi, którzy mi wtedy pomogli. Kiedy pierwsi klienci zapłacili, potem kolejni i następni, zacząłem mieć poczucie, że coś ruszyło. Kolejnym etapem rozwoju naszej firmy było rozpoczęcie produkcji prostej aparatury kontrolno-pomiarowej. Zaczęliśmy również wykonywać proste prace pomiarowe. Jako prosty chłopak z małego śląskiego miasta, nigdy nie mogłem przypuszczać, że ta firma rozwinie się w taki sposób.

Na czym polegał ten rozwój?

Wszystko działo się bardzo dynamicznie. Zatrudnialiśmy nowych pracowników, wybudowaliśmy nową, większą siedzibę i przekształciliśmy działalność w spółkę prawa handlowego. Rozpoczęliśmy współpracę z Maschinenfabrik Reinhausen, potentatem w produkcji On Load Tap Changers. Rozpoczęliśmy współpracę z koncernem ABB, dla którego świadczymy usługi serwisowe. W siedzibie naszej firmy powstało laboratorium, które pracowało dla firmy Nynas, światowego lidera w dziedzinie produkcji oleju transformatorowego. Laboratorium przyjmowało do badania kilka tysięcy próbek oleju rocznie. Dziś posiadamy własne laboratorium olejowe, działające w ramach Ośrodka Badawczo Rozwojowego Energetyki, naszej spółki córki.

Rozwój naszej firmy był związany z bardzo silną współpracą z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i na świecie. Do grona naszych ekspertów dołączyły osoby, które posiadają znaczący dorobek naukowy i doświadczenie praktyczne w zakresie eksploatacji i diagnostyki transformatorów. W wyniku tej współpracy powstała cykliczna konferencja pod nazwą „Transformatory w eksploatacji”, której już dziesiąta edycja odbyła się w ubiegłym roku (2019 r.).

Jakie są obecnie obszary działalności firmy?

Działalność firmy Energo-Complex skupiona jest w czterech podstawowych obszarach. Po pierwsze, realizujemy usługi serwisowo-remontowe transformatorów wykonywane na miejscu zainstalowania. Prowadzimy remonty transformatorów obejmujące wymianę lub modernizację układu chłodzenia, podobciążeniowego przełącznika zaczepów, izolatorów przepustowych, osprzętu itp. Ważne są usługi, które polegają na uzdatnianiu i regeneracji oleju transformatorowego. To pozwala poprawić parametry oleju bez konieczności jego wymiany oraz późniejszej utylizacji.

Po drugie, prowadzimy kompleksową diagnostykę i ocenę stanu technicznego transformatorów. Wykorzystujemy w tym zakresie najnowsze metody badawcze i rozwiązania sprzętowe. Standardem naszych usług jest prowadzenie wieloparametrycznej oceny stanu technicznego transformatora, która oparta jest na równoczesnej analizie wyników otrzymanych za pomocą różnych metod badawczych. Nasza praktyka wskazuje, że takie podejście zwiększa skuteczność prowadzonych badań.

Po trzecie, prowadzimy Ośrodek Badawczo Rozwojowy Energetyki (OBRE), którego głównym elementem jest laboratorium badania oleju. Doświadczenie praktyczne zgromadzone przez ponad 20 lat naszej działalności oraz współpraca z licznymi ekspertami z ośrodków naukowo-badawczych pozwala na wykonywanie kompleksowych ekspertyz stanu technicznego transformatorów oraz doradztwa w zakresie technicznym i inwestycyjnym.

Po czwarte, wdrażamy systemy zarządzania majątkiem transformatorowym. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy system TrafoGrade, który ściśle łączy ze sobą techniczne zagadnienia związane z diagnostyką transformatorów i aspekty ekonomiczne związane ze wspomaganiem podejmowania decyzji w obszarze eksploatacyjnym oraz inwestycyjno-remontowym. Dodatkowo cały czas rozwijamy wykorzystanie technologii mobilnych usprawniających proces wykonywania pomiarów. Przykładem tego może być system TrafoGrade Inspection.

O czym marzy człowiek, który jest właścicielem rozwijającej się firmy z Polski?

Wychowałem się na Górnym Śląsku. Od małego otoczony byłem ludźmi, których charakteryzuje pracowitość i otwartość, dla których rodzina jest największą wartością i którzy nie boją podejmowania się trudnych wyzwań. To dzięki determinacji i zaangażowaniu takich ludzi, Górny Śląsk stał się miejscem kojarzonym z doskonale zorganizowanym przemysłem górniczym i hutniczym.

Dziś to się zmienia. Mój region szuka nowych dróg rozwoju. Kopalnie zamyka się. Szuka się bardziej ekologicznych źródeł energii. Na terenach poprzemysłowych powstają siedziby światowych korporacji, tworzą się instytucje kultury, muzea i miejsca spotkań lokalnych społeczności. Co ciekawe, dokładnie w miejscu, gdzie przed dwiema dekadami wydobywało się węgiel, rok temu zorganizowana została wielka konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych dotycząca zmian klimatu. Już nie wydobywa się węgla, a raczej wykuwa się nowe idee, również te związane z nowymi technologiami. Firma Energo-Complex i OBRE powstały w bliskim sąsiedztwie byłej kopalni. Zawsze miałem marzenie, żeby moja firma wyznaczała nowy kierunek. Chciałbym, żeby była postrzegana jako firma nowoczesna, profesjonalna i dbająca o ekologię. Marzę o tym, żeby była synonimem przemian Górnego Śląska i Polski. A najlepiej, gdyby jedyną pozostałością po minionych czasach, była coraz bardziej porastająca zielenią, pohutnicza hałda sąsiadująca z naszą siedzibą.