ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. ul. Lotników 9, Piekary Śląskie

+48 32 775 67 00

zamów remont transformatora

W dniach od 5 maja do 4 czerwca 2014 roku wykonaliśmy na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. wymiany wysłużonego przełącznika zaczepów Hitachi LRY-C1 na MR VRD 1300Y w transformatorze 250MVA / 400kV. Miejscem projektu była stacja elektroenergetyczna w Gdańsku, wszystkie prace zostały wykonane na miejscu zainstalowania transformatora.

Wymiana przełącznika w tak dużej jednostce to nie lada wyzwanie, dlatego do wykonania zadania zaprosiliśmy naszych partnerów firmy: Maschinenfabrik Reinhausen GmbH (Niemcy), OMICRON electronics GmbH (Austria), Diagnostics Ltd. (Węgry) oraz wybitnych specjalistów w dziedzinie elektroenergetyki, prof. dr hab. inż. Ryszarda Malewskiego oraz dr hab. inż. Jana Subocza (prof. ZUT).

Była to pierwsza w Europie (a może nawet i na świecie) wymiana przełącznika zaczepów w transformatorze o tak duże mocy na miejscu zainstalowania, gdzie główny zakres prac prowadzono we wnętrzu transformatora. Szczególną trudność stanowiły sprawy związane z zachowaniem odpowiednich poziomów izolacji z uwagi na gabaryty nowo zabudowanego przełącznika zaczepów, „sterylność” w trakcie wykonywania prac jak również nieustanna kontrola warunków panujące we wnętrzu transformatora.

Mimo niekorzystnej pogody całość prac przebiegła bez zakłóceń, po przeprowadzeniu specjalistycznych pomiarów jednostki stwierdziliśmy, prawidłowość wykonanych prac i 4 czerwca 2014 roku punktualnie w południe transformator został uruchomiony i oddany do eksploatacji.

Firma ENERGO-COMPLEX była generalnym wykonawcą zlecenia na stacji elektroenergetycznej w Gdańsku, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.